Blog Layout

2024 Tirsdag 12. november: I Peter Wessel Tordenskiolds Fotspor

I Peter Wessel Tordenskiolds fotspor!

Tirsdag 12. november kl. 18 skal vi følge i Peter Wessel Tordenskjolds fotspor. Lars G. Wessel Johnsen vil holde et spennende foredrag om sjøhelten Tordenskjold. Vi følger i Tordenskjolds fotspor til Tyskland hvor den skjebnesvangre duellen ble utkjempet den 12. november 1720.

Wessel Johnsen har gitt ut boken «Beretninger om Peter Wessel Tordenskjold og hans Samtid». Tordenskiold er også en tidlig slektning av forfatteren.

Hvem var Peter Wessel Tordenskjold? Var det ikke han som ble drept i en duell i Tyskland, vil mange spørre? Eller var det ikke han som ba sin motstander om å få låne litt krutt? Hvilken kunnskap har vi egentlig om ham fra skolebøkene? Og hva betød han for Norges frihet?

Sjøslag med 1700-talls skip. (Illustrasjon: Pixabay)
Viceadmiral Peter Wessel Tordenskiold (1690-1720). Bilde: Nasjonalbiblioteket.

Hva var det med hans personlighet som gjorde at han ble nasjonalhelt i to kongedømmer og like kjent i Skandinavia som på Kontinentet? Dette og mere til vil du få svar på gjennom Lars G. Wessel Johnsens foredrag. Vi følger i Tordenskjolds fotspor til Tyskland hvor den skjebnesvangre duellen ble utkjempet den 12. november 1720.

Foredraget holdes i Oslofjordmuseets lokaler i Vollen (Christian Jensens vei 8) og starter kl. 18. Foredraget er i to deler, hver på ca 45 min. Det er pause i mellom. Første del tar for seg Tordenskjolds liv og karriere, mens siste del tar for seg den famøse duellen i 1720 og mannens endelikt.

Museets utstilling vil være åpen for besøkende. Foredragsholderens bok om Tordenskjold kan kjøpes i salen. Gratis adgang. Påmelding pga. servering av kaffe/kringle.

Sol, ski og Kvikk Lunsj har alltid vært en del av den norske frilufts-tradisjonen. Før andre verdens
1. april 2025
"Sol, ski og Kvikk Lunsj" har alltid vært en del av den norske frilufts-tradisjonen. Før andre verdenskrig var Sportsstua, som lå langs Drammensveien ved Svinesjøen i Asker, et populært utfartssted i bygda. Det sjarmerende røde huset ble bygget i 1923 av Agnes Yggeseth og lå i starten ensomt til i marka ved veien mellom Oslo og Drammen.
Og foruten den lokale historien fra Bærum, et interessant studium av det tidligere norske rettssyste
30. mars 2025
For alle som ønsker å dykke ned i lokalhistorien for Asker og Bærum er denne boka interessant. Ikke bare forteller den om en dramatisk historie i vårt nærmiljø, men gir også et bilde av hvordan vårt rettssystem fungert for rundt 180 år siden. Og foruten den lokale historien fra Bærum, et interessant studium av det tidligere norske rettssystem. Den forteller om de kår folk flest i Norge vokste opp under for rundt 180 år siden, om det norske samfunnets menneskesyn og om befolkningens syn på myndighetspersoner.
Historielagets arbeid har båret frukter slo Historielagets leder fast i sitt innledningsforedrag. På
19. mars 2025
Historielagets arbeid har båret frukter slo Historielagets leder fast i sitt innledningsforedrag. På vegne av styret kunne han fortelle at årsmøtet Historielaget har hatt god oppslutning om sine arrangementer gjennom året og en stadig økende medlemsmasse. En av de største frivillige organisasjoner i Asker og Bærum - Dette viser at det er et stort engasjement for lokalhistorie og kulturarv i Asker og Bærum, og det er en inspirasjon for oss til å fortsette vårt arbeid, sa Erling Bergsaker.
Ragnhild Tangen fikk Historielagets Litteraturpris for mangeårig innsats for Asker og Bærum Historie
19. mars 2025
Ragnhild Tangen fikk Historielagets Litteraturpris for mangeårig innsats for Asker og Bærum Historielag. Som Historielagets leder Erling Bergsaker sa det: Ikke bare har hun bistått med kompetanse der det har vært behov for en ekstra hånd. Hun har også skrevet et stort antall artikler til Historielagets Årbøker.
I 1700 ble Sverige angrepet av Danmark-Norge, Russland og Sachsen-Polen. Det innledet den store nord
1. mars 2025
I 1700 ble Sverige angrepet av Danmark-Norge, Russland og Sachsen-Polen. Det innledet den store nordiske krig. Bakgrunnen for krigen var Sveriges posisjon som stormakt i Østersjøområdet, som de andre landene ønsket å utfordre. Sverige, under ledelse av Karl XII, vant flere innledende seire, men etter hvert ble de presset tilbake. Karl XII angrep Norge i 1716 og i 1718.
For alle som ønsker å dykke ned i lokalhistorien for Asker og Bærum er Historielagets årbøker et vel
28. februar 2025
For alle som ønsker å dykke ned i lokalhistorien for Asker og Bærum er Historielagets årbøker et veldig godt sted å begynne. Her får du beretninger fra både nyere historie og dypdykk i den eldre. Fra årboka for 2024 er det flere artikler som kan være verd å nevne.
Flere innlegg
Share by: