Boktipset:

Denne gangen har vi lyst å trekke fram hele to bøker! Bøkene henger sammen og vil være et funn for dem som ønsker å finne litt mer ut om den lokalhistoriske utviklingen i Asker og Bærum fram til dagens hovedveier gjennom vårt område. Bøkene henger sammen på den måten at den første tar for seg hovedveiene i både Asker og Bærum, mens bok nummer to vil gi inngående kunnskap om Kongeveiene gjennom Bærum.

For alle som ønsker å dykke ned i lokalhistorien for Asker og Bærum er denne boka interessant. Ikke bare forteller den om en dramatisk historie i vårt nærmiljø, men gir også et bilde av hvordan vårt rettssystem fungert for rundt 180 år siden. Og foruten den lokale historien fra Bærum, et interessant studium av det tidligere norske rettssystem. Den forteller om de kår folk flest i Norge vokste opp under for rundt 180 år siden, om det norske samfunnets menneskesyn og om befolkningens syn på myndighetspersoner.

I år er det utvandrer-jubileum. Det er 200 år siden den første båten med utvandrere fra Norge til USA seilte over til den andre siden av Atlanterhavet. En selvsagt bok i den forbindelse vil Berit Sagen Ramsfjells "De fant et nytt hjem" være. Forfatter: Berit Sagen Ramsfjell. Utgitt av Asker og Bærum Historielag (1995)

Brent Kalk er månedens boktips for oktober 2024. Boka ble utgitt i 2005 og forfatter er Kjell H. Kittelsen. Fra Historielagets mange boktitler har vi denne måneden trukket frem boken Brent Kalk. Boken er skrevet av Kjell H.Kittelsen, og var et resultat av «Det store kalkprosjektet» rundt 2000 tallet.