Asker for 430 år siden

Nå har du sjansen på å være med på en vandring gjennom Asker for 430 år siden! Radio-journalist Carl-Erik Christoffersen og historiker Vilde Rønning vil sammen med gode fagfolk og tidligere Oslo-biskop Jens Nilssøns reisedagbok, vandre gjennom 1500-tallets Asker.
Den 18. september i 1593 var nemlig Oslo-biskopen Jens Nilssøn på bispevisitas til Fritzøehus (eller Larvik som vi ville ha sagt det i dag). Han hadde rodd fra Bjørvika for å komme i land på Syverstadstranda i Asker. Derfra skulle han ride videre mot Lier og Bragernes, for tilslutt å ende opp i Larvik. Veistandarden på det vi kan kalle riksveien gjennom Asker og Bærum hadde ok bare gått fra et slep. Det var der man kunne slepe med seg saker og ting etter en hest. På 1500-tallet var den avansert opp til en sti man kunne ride på.
Norge var katolsk i 1536. Året etter ble det besluttet at Danmark skulle ha den Luthersk-Evangeliske tro, og erkebiskopen flykter fra fra Norge. Samtidig ble Norge en del av Danmark. Det var altså store omveltninger for landet i årene etter 1537. Carl-Erik Christoffersen forteller at de har ønsket å finne ut hvordan det var i Asker og i Norge drøyt 50 år etter at danskekongen hadde bestemt at kongeriket Danmark-Norge skulle følge den lutherske lære. Sammen med en rekke dyktige fagfolk har de fått vite litt mer om dette.
Vil du høre hele podcasten-serien kan du gå inn på: På bispevisitas gjennom Asker anno 1593 (tidligeretiderhvalstad.blogspot.com)

